Dach wieńczy cały dom i zapewnia jego mieszkańcom zabezpieczenie przed deszczem i chłodem. Nic dziwnego więc, że jest to element budynku, którego powstawanie wymaga szczególnej uwagi podczas budowy.

Jakie rodzaje dachów są najczęściej stosowane w budownictwie? Oto kilka podstawowych informacji na temat zastosowanych rozwiązań:

1. Dach płaski: ten rodzaj dachu ma bardzo niewielkie nachylenie (5-20 stopni), dzięki któremu może z niego swobodnie spływać woda. Sprawia jednak wrażenie idealnie poziomej powierzchni. Takie rozwiązanie znajduje zastosowanie przede wszystkim w budynkach o bardzo prostej, wręcz surowej bryle.

2. Dach jednospadowy
(jednopołaciowy): połać dachu jest nachylona pod większym kątem niż w przypadku dachu płaskiego i jest stosowana przede wszystkim w przypadku przybudówek i wąskich oraz długich budynków.

3. Dach dwuspadowy: ma on dwie pochyłe powierzchnie (połacie) oraz prostą kalenicę (czyli część dachu znajdująca się na przecięciu połaci). To zdecydowanie jeden z najczęściej spotykanych rodzajów dachu.

4. Dach czterospadowy: cztery skośne połacie tworzą w tym dachu poddasze o mniejszej powierzchni użytkowej. Jest to rodzaju dachu bardzo odporny na warunki atmosferyczne oraz niezwykle atrakcyjny wizualnie.

Integralnym elementem dachu jest komin. Powinien on być nie tylko funkcjonalny, ale również estetyczny. Musi przecież pasować do całego dachu. Ważne jest więc jego odpowiednie umiejscowienie oraz wykończenie.

Oto krótkie charakterystyki rozwiązań stosowanych przy wykończeniu i budowie kominów:

  1. Komin tynkowany: jego wykończenie jest szybkie i tanie, jednak również mało trwałe.

  2. Komin z cegły klinkierowej: to bardzo wytrzymałe rozwiązanie, odporne na warunki atmosferyczne

  3. Komin z cegły wapienno-piaskowej: rozwiązanie stosowane jedynie do kominów wentylacyjnych

  4. Komin wykończony za pomocą okładziny kamiennej, klinkierowej, silikatowej lub ceramicznej: w tej sposób wykańcza się kominy powstałe z elementów prefabrykowanych